img

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Tedavinin ana hedefleri şunları içerir: ağrıyı gidermek, sertliği yönetmek ve işlevin korunmasına yardımcı olmak.

  • İnvaziv Olmayan Tedaviler
  • İlaçlar
  • Hasta eğitimi ve desteği
  • Enjeksiyonlar
  • Ameliyat

İnvaziv Olmayan Tedaviler
1. Egzersiz

Egzersizin aşağıdakiler gibi birçok faydası olabilir:

  • kalça eklemi çevresindeki kasların durumunu ve koordinasyonunu iyileştirmek
  • ağrıyı azaltmak
  • 'fonksiyonun' iyileştirilmesi – normal günlük ve eğlence aktivitelerini gerçekleştirme yeteneği
  • normal aktiviteleri sürdürebilme konusunda artan güven
  • yaşam kalitesini iyileştirmek

2. Kilo Kaybı
Fazladan ağırlık taşımak omurga, kalça, diz ve ayak bileklerini daha fazla zorlar. Bu nedenle, fazla kilolu hastalara ağrılarını azaltmanın bir yolu olarak kilo verme konusunda danışmanlık verilmelidir.
3. Dizlik
Kalça, diz veya ayak bileği OA'sı olan hastaların hareketliliğini iyileştirmek için baston, yürüteç veya başka bir cihaz gerekebilir.
4. Gezici Yardımlar
Bastonlar ve Koltuk değnekleri – Ağrıyı azaltabilir ve işlevi artırabilir.

İlaçlar
Ağrıyı kontrol altına almak, aktivite seviyelerini korumak ve uykuya yardımcı olmak için doktorunuz tarafından ilaçlar reçete edilebilir.

Enjeksiyonlar
A.
kortizon (kortikosteroid) enjeksiyonu - eklem içindeki iltihabı ve ağrıyı azaltmak için. Etkisi kısa sürelidir, bu nedenle enjeksiyonlar, bir eğitim ve egzersiz programı ile eşleştirildiğinde muhtemelen en etkili olacaktır.
B. viskoz takviye – ortak yağlayıcı enjeksiyonu (hyaluronan ve/veya hyaluronik asit). Hyaluronik asit, vücutta eklem kıkırdağının esnekliğini korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan bir maddedir. Bu enjeksiyonlar, kalça OA'sı olanlarda ağrıyı azaltmayı ve hareketliliği iyileştirmeyi amaçlar.

Ameliyat
Semptomların yukarıda belirtilen diğer önlemlerle yeterince kontrol edilmediği daha ileri OA vakalarında, kalça OA tedavisi için cerrahi son seçenektir.

Hyaluronik Asit ile tedavi
Hyaluronik asit, D-glukuronik asit ve N-asetil glukozamin disakkarit birimlerinden oluşur.
Hyaluronik asit (HA, aynı zamanda hyaluronan olarak da bilinir; hyaluronat onun konjuge bazıdır) insan vücudunda bulunan asidik, sülfatsız bir glikozaminoglikandır. Yaygın olarak dağıtılan HA, dermisin bağ dokusunda, sinovyal sıvıda, vitreumda, diş pulpa matrisinde ve vücudun diğer bölümlerinde bulunur.
Hyaluronik asit (HA), dizin sinovyal sıvısında doğal olarak oluşan, eklemin yağlanmasını sağlayan ve kıkırdağı mekanik bozulmadan koruyan bir glikozaminoglikandır.